Centrum Elpida
Poslechnout si
podcast

Sebevražda. Slovo, kterého se většina lidí podvědomě lekne. A rychle odvede řeč jinam.

Proč bychom o ní měli mluvit? Sebevražda je celosvětový problém, na světě zemře z vlastního rozhodnutí 1 člověk každých 40 vteřin. V Čechách zemře průměrně na následky sebevražedného jednání 1300 lidí ročně, to jsou více než 3 lidé denně. Senioři jsou druhou nejvíce ohroženou skupinou obyvatel z hlediska sebevražednosti. Co se týče procent dokonaných činů v poměru k pokusům, tak mezi seniory je procento nejvyšší.

Mýtus nebo fakt?

Kolem sebevražd koluje ve společnosti řada mýtů, které ztěžují včasné odhalení závažnosti potíží blízkými i poskytnutí či vyhledání pomoci.

Myšlenky na sebevraždu jsou signálem duševního onemocnění či naprosté slabosti. U průměrného zdravého člověka se neobjeví ani v situaci, kdy bude zažívat akutní a těžkou krizi.

Zobrazit odpověď

Toto je mýtus

Myšlenky na sebevraždu v okamžiku závažné životní krize mohou napadnout každého z nás . Neodbytné myšlenky na sebevraždu přicházejí ve chvíli, kdy člověk zažívá velkou vnitřní bolest, cítí se zcela sám se svým problémem a nedaří se mu nikde najít úlevu. Okolí o těchto intenzivních prožitcích nemusí vědět.

Konkrétní otázky na sebevraždu jako například: “Když říkáš, už už chceš nebýt, znamená to, že myslíš na sebevraždu?” mohou nabádat dotyčnou osobu k sebevražednému jednání, protože mu ukážou na řešení, o kterém ještě neuvažoval.

Zobrazit odpověď

Toto je mýtus

Ve skutečnosti je to právě naopak. Pokud se domníváte, že druhý člověk uvažuje o sebevraždě, zeptejte se přímo. Přímá a vlídná otázka dává prostor druhému se otevřít a svěřit. Ukazujete druhému, že se tématu nebojíte. To vede u druhého člověka k tomu, že se mu uleví.

Sebevraždou jsou více ohroženi muži než ženy. Celosvětová míra sebevražd je u mužů dokonce více než dvakrát vyšší než u žen.

Zobrazit odpověď

Toto je FAKT

Muži mívají častěji problém se svěřit někomu druhému či požádat o pomoc. Také častěji při sebevražedném jednání volí agresivnější způsoby ukončení života. Proto jsou více ohroženi než ženy.

Podcast na téma sebevraždy

Mají sebevraždy něco jako sezónu? Jak se moc se téma sebevražd týká seniorů? Jaké jsou varovné příznaky? Existuje hranice, kdy bychom na místo pomoci měli tiše respektovat rozhodnutí člověka, který se rozhodl ze světa odejít? Moderátorka Adéla Paulík Lichková se ptala Kláry Gramppové Janečkové, zástupkyně vedoucí Linky seniorů a Alexandra Kasala z Národního ústavu duševního zdraví, vedoucího pracovní skupiny Výzkum a prevence sebevražd.

Z našich tvůrčích dílen

Mít pro co žít. Poprosili jsme klienty kulturního a vzdělávacího prostoru Elpida o pár řádků

Slide

Konečně v důchodu

Přejít na dílo →
Slide

Motto: Mám proč žít…

Přejít na dílo →
Slide

Mám pro co žít.

Přejít na dílo →
Slide

Mám proč žít.

Přejít na dílo →
Slide

Dopis

Přejít na dílo →
Slide

Maléry si užívám. I ve stáří.

Přejít na dílo →

Příběhy našich klientů

V jakých situacích se na volající obrací na Linku seniorů? Co se zavoláním na linku důvěry může změnit? Co mi tam asi tak mohou říct? Odpovědi najdete v následujících modelových příbězích.

Naše akce

Jak pomoci a na koho se obrátit

Varovné příznaky

Včasné zachycení vážnosti prožitku je to nejdůležitější z hlediska prevence. Důležité je umět rozpoznat varovné příznaky. Patří mezi ně:

Zobrazit příznaky →

Desatero prevence sebevraždy

Zažíváte v životě těžké období? Máte vy nebo váš blízký sebevražedné myšlenky?

Zobrazit desatero →

Linka první psychické pomoci

116 123

Anonymně, bezplatně, non stop

Linka Seniorů

800 200 007

Denně od 8 hodin ráno do 20 hodin, anonymně a bezplatně

Linka Bezpečí

116 111

Anonymně, bezplatně, non stop, pro děti a studenty do 26 let

Další kontakty a informace

Linky krizové pomoci: www.capld.cz

Stránky Národního ústavu pro duševní zdraví: www.sebevrazdy.cz a www.opatruj.se

Statistiky o sebevraždách

Senioři jsou v počtu dokonaných sebevražd nejvíce ohroženou skupinou obyvatel. A to nejen v rámci ČR, ale také celosvětově.

1 277

Celkový počet sebevražd

1 027

Sebevražd u mužů

250

Sebevražd u žen

33%

Procento sebevražd během jara

Iniciátor kampaně

Kampaň Dnes neumírej iniciuje Linka seniorů, telefonická krizová linka pro seniory a pečující, kterou provozuje Elpida, o.p.s.

Logo Elpida.cz
Logo Linka seniorů

Partner kampaně

Nadace o2

Dnes neumírej:
Konference na téma prevence sebevražd

Člověk, který zvažuje sebevraždu, nechce zemřít, spíše touží po životě, který by byl schopen žít.

Kdy: 6.6.2024

Kde: Vila Grébovka, Havlíčkovy sady 58, Praha 2