Kolem sebevražd koluje ve společnosti řada mýtů, které ztěžují včasné odhalení závažnosti potíží blízkými i poskytnutí či vyhledání pomoci.
Myšlenky na sebevraždu jsou signálem duševního onemocnění či naprosté slabosti. U průměrného zdravého člověka se neobjeví ani v situaci, kdy bude zažívat akutní a těžkou krizi.
Zobrazit odpověďMyšlenky na sebevraždu v okamžiku závažné životní krize mohou napadnout každého z nás . Neodbytné myšlenky na sebevraždu přicházejí ve chvíli, kdy člověk zažívá velkou vnitřní bolest, cítí se zcela sám se svým problémem a nedaří se mu nikde najít úlevu. Okolí o těchto intenzivních prožitcích nemusí vědět.
Konkrétní otázky na sebevraždu jako například: “Když říkáš, už už chceš nebýt, znamená to, že myslíš na sebevraždu?” mohou nabádat dotyčnou osobu k sebevražednému jednání, protože mu ukážou na řešení, o kterém ještě neuvažoval.
Zobrazit odpověďSebevraždou jsou více ohroženi muži než ženy. Celosvětová míra sebevražd je u mužů dokonce více než dvakrát vyšší než u žen.
Zobrazit odpověďMuži ve věku 65+ tvoří nejčastější skupinu osob ohroženou sebevraždou. V této skupině obyvatel dochází k úmrtí 4x častěji než v jiných kohortách obyvatel.
Zobrazit odpověďPokud někdo opakovaně hovoří o tom, že se chce zabít, ale nejedná, není v bezprostředním nebezpečí. Snaží se získat pozornost okolí.
Zobrazit odpověďKdyž se člověku, který hovořil o sebevražedných myšlenkách náhle uleví, je vše na dobré cestě.
Zobrazit odpověďPravděpodobnost sebevražedného jednání sníží, když je dotyčný seznámen s tím, že svým jednáním může ublížit svým blízkým.
Zobrazit odpověďNěkdy může být připomenutí toho, jak je dotyčný pro své blízké důležitý, úlevným momentem. Ale upozornění na to, jak sebevražedné jednání může být pro jeho blízké zraňující je další zátež. Člověk uvažující o sebevraždě čelí již tak enormní psychické zátěži a pokud ho zatížíme dalšími pocity viny, může to rozhodnutí ukončit život spíše posílit.
Sebevražednosti u seniorů není možné účinně předcházet, protože zpravidla o svých úvahách s nikým nemluví.
Zobrazit odpověďPro účinnou pomoc člověku ohroženému sebevraždou je nutné indentifikovat hlavní důvod sebevražedných úvah či jednání.
Zobrazit odpověďPro účinné zastavení sebevražedných úvah či jednání je zásadní navázat skutečný kontakt s ohroženým člověkem.Dát mu najevo, že je plně vnímán, že ho druhý člověk nesoudí, stojí na jeho straně a je připraven mu pomoci, například vyhledat odbornou pomoc. Hledat příčiny rozvoje sebevražedného jednání je na místě až v dalších fázích pomoci.