Desatero prevence sebevražd

Zažíváte v životě těžké období? Máte sebevražedné myšlenky? Myslíte si, že všem kolem vás bude bez vás lépe?

  1. Zažíváte v životě těžké období?

    Cítíte se na všechno sám/sama? Máte pocit, že váš život ztratil smysl? Nedokážete najít v ničem radost? Může se to stát každému z nás. Svěřte se jinému člověku, mluvte o svých pocitech a uleví se vám.

  2. Jste v bezvýchodné situaci?

    Máte finanční potíže, dluhy nebo problémy s bydlením? Máte pocit, že jediné řešení je tady už nebýt? Než uděláte závažné rozhodnutí, které by již nešlo vzít zpět, zkuste si ještě o situaci s někým promluvit. Obraťte se na své blízké nebo na linku krizové pomoci.

  3. Cítíte psychickou bolest, která je ochromující a nezvladatelná?

    Nevidíte žádný způsob, jak tuto bolest vypnout? Dobrá zpráva je, že emoce nejsou stálé, neustále se mění. To, jak se cítíte dnes, neznamená, že se budete stejně cítit příští týden. Bude vám lépe.

  4. Napadají vás čas od času sebevražedné myšlenky a nevíte, jak je zastavit?

    Vytvořte si pro sebe bezpečnostní plán. Napište si do něj aktivity, které vám pomáhají se uklidnit, seznam blízkých i odborníků, kterým o svých myšlenkách můžete říct a drobnosti, které můžete změnit ve svém okolí právě teď, aby vám bylo lépe. To vše vám pomůže a nebudete to muset vymýšlet vždy znovu. Plán si uložte a v případě potřeby se k němu vždy vraťte.

  5. Myslíte si, že všem kolem vás bude bez vás lépe?

    Uvědomte si, že deprese a beznaděj pravděpodobně narušily Vaše vnímání. Zdá se vám, že trápení nikdy neskončí a nemůže skončit, ale to není realita. Tento stav není neměnný. To, jak se cítíme a vidíme svět kolem nás se mění a i když se to teď zná nemožné, s odstupem budete věci vnímat jinak i vy.

  6. Máte sebevražedné myšlenky?

    Máte pocit, že by vám sebevražda pomohla a pomohlo by to i vašim blízkým? Jaké by bylo vaše rozhodnutí zda žít či nikoliv, kdyby existovaly i jiné možnosti řešení vaší situace? I když je právě teď nevidíte, zkuste připustit, že by existovat mohly a pravděpodobně existují. S podporou je najdete. Zamyslete se nad tím, kam můžete jít mezi lidi nebo čí přítomnost vám dělá dobře.

  7. Uleví se vám, když si ublížíte?

    Žít s těmito pocity je nesmírně náročné, ale v nějaké míře je zažívá každý desátý z nás. Ví někdo z vašeho okolí, jak vám je? Zkuste se někomu svěřit. Pokud to nejde, nebo vám vaši blízcí nerozumí, obraťte na některou z linek krizové pomoci či na jiného odborníka.

  8. Máte plán, jak ukončit svůj život?

    Víte o způsobu či místě, kde a jak byste chtěl/a ukončit svůj život? Máte datum, kdy by se to mělo stát? Uvědomte si, že existuje mnoho lidí, kteří zažívali podobné pocity, a dnes jsou stále naživu a jsou za to rádi. Nezůstávejte sám/a, vyhledejte někoho blízkého a řekněte mu to. Zavolejte na linku krizové pomoci a řekněte o svém plánu.

  9. Jste připraven/a ukončit svůj život právě teď?

    Nebo v nejbližší možné době? Zpomalte ještě na chvilku a vydechněte. Toto rozhodnutí je ve vašich rukou a máte na ně právo. Zároveň už ho nebudete nikdy moci vzít zpět. Dejte si ještě šanci. Zavolejte 155 (rychlou záchrannou službu) nebo linku krizové pomoci.

  10. Pomoc:

    Pravděpodobně právě zažíváte velkou krizi a zasloužíte si porozumění, podporu a dostatek času pro to se rozhodnout, jak postupovat dál. Vyhledejte pomoc, volejte na linku krizové pomoci, vyhledejte krizové centrum nebo volejte rychlou záchrannou službu. Zasloužíte si pomoc!

Máte obavy o blízkého člověka? Máte podezření, že něco není v pořádku? Má váš blízký sebevražedný plán?

  1. Zažíváte v životě těžké období?

    Hovoří o tom, že už neví, jak dál, že je toho na něj moc? Buďte mu oporou, zůstávejte v kontaktu. Naslouchejte mu.

  2. Máte obavy o blízkého člověka?

    Mluví o tom, že nic nemá smysl? Že by bylo lepší, aby tu již nebyl? Nebojte se zeptat se ho přímo: Jak se cítíš? Co se děje? To, co se dozvíte, nemusí být příjemné, ale takový rozhovor může znamenat mnoho a může pomoci.

  3. Máte podezření, že něco není v pořádku?

    Zbavuje se vás blízký majetku? Zabývá se nadmíru věcmi souvisejícími se smrtí? Dává věci “do pořádku?” Berte tyto příznaky vážně a neignorujte je. Zeptejte se přímo například: Přemýšlíš o tom, jaké by to bylo být mrtvý/á?

  4. Hovoří váš blízký o sebevražedných myšlenkách?

    Ptejte se ho, jestli přemýšlí nad tím, že by si ublížil. Ptejte se ho, jaké jsou to myšlenky, jestli si zkusil již ublížit nebo má nějaký plán. Nebojte se zeptat: Přemýšlíš o sebevraždě?

  5. Neslibujte, že zachováte tajemství o sebevražedných myšlenkách.

    Buďte chápaví, ale vysvětlete dotyčné/mu, že takovou věc nemůžete držet v tajnosti a musíte spolu vyhledat pomoc.

  6. Má váš blízký sebevražedný plán?

    Popisuje, čím nebo jak by si ublížil? Mluvte s ním o plánu, ptejte se ho, jak konkrétně vypadá. Ptejte se: Přemýšlel/a jsi nad tím, jak nebo kdy bys to provedl/a?

  7. Má váš blízký již připravené prostředky, jak ukončit svůj život?

    Zamezte dotyčné/mu přístup k těmto potenciálně nebezpečným předmětům jako jsou různé ostré předměty nebo léky. Vyhledejte odbornou pomoc.

  8. Víte jistě, že chce váš blízký ukončit svůj život?

    Ujistěte ho, že může být lépe. Nesuďte ho a nezlehčujte jeho pocity. Pokud je akutně ohrožený, volejte rychlou záchrannou službu 155 nebo 112.

  9. Jste svědkem sebevražedného chování?

    Ať u blízké osoby nebo i u někoho cizího? Pokud je to možné, navažte s dotyčným kontakt. Neopouštějte ho. Ihned volejte rychlou záchrannou službu 155 nebo 112.

  10. Pomoc:

    Ve všech zmíněných případech uvažujte o vhodné pomoci. Jak ohrožená osoba, tak i Vy můžete využít služby linky krizové pomoci, kde poradí, jak dál. V případě akutního ohrožení vždy volejte rychlou záchranou službu na čísle 155 nebo 112, případně doprovoďte dotyčného do krizového centra. I pro vás musí je tato situace nesmírně těžká a zasloužíte si podporu. Nebojte se ji využít!